تصویر نقشه شهر برای مشاهده تصویر بزرگتر کلیک نمایید.
نرم افزار کنترل هوشمند ترافیک

نرم افزار مرکز کنترل ترافیک شهری برای تقاطعهای با چراغ راهنمایی هوشمند و پریتایم ( پیش زمانبندی )


تصویر نقشه شهرجزئیات تقاطع هاهماهنگ سازی تقاطع هامشاهده رویدادهای سیستمصفحه گزارش تقاطع

   نرم افزار قابلیت کنترل و نظارت چند تقاطع از مرکز  کنترل را دارد  ؟                                                                                                             
 نسخه Ultimate نرم افزار محدودیتی در تعداد تقاطع ندارد و صدها تقاطع را می تواند ، پوشش دهد.

   آیا امکان داشتن آمار تعداد ماشین ها در بازو های مختلف چهارراه وجود دارد ؟                                                                                            
بله، نه تنها در بازو های مختلف چهارراه ، بلکه شما می توانید تعداد ماشین های عبوری از هر لاین را بطور مجزا داشته باشید. این آمار در بازه های مختلف زمانی ( ساعتی، روزانه، هفتگی و سالانه ) در اختیار کاربر است. واحد زمانی شما سیکل نیز می تواند باشد. این داده ها در بانک های استاندارد دیتابیس قابل استفاده هستند و کاربر می تواند به هر صورت که مایل است، آن ها را پردازش کند.

   ما برای شروع می خواهیم فقط یک یا دو چهارراه را هوشمند کنیم، آیا می توانیم کنترل مرکزی داشته باشیم ؟                                            
بله شما می توانید از نسخه Basic استفاده کنید. ما برای شهرهای کوچک یک نسخه Basic از نرم افزار تهیه کرده ایم، که فقط یک چهارراه را پوشش می دهد و  امکانات محدودی دارد. در صورت افزایش تقاطع ها می توانید، آنرا ارتقا و نسخه های Intermediate  یا Ultimate را تهیه کنید.

   نرم افزار در هماهنگ سازی ( Coordination ) چهارراه های دو طرفه چگونه عمل می کند ؟                                                                        
در شریان های دو طرفه، سیستم تعداد ماشین های هر جهت را در بازه های 15 دقیقه ای بدست آورده و بر اساس آن جهت جریان غالب را بدست می آورد. در هماهنگ سازی چند چهارراه، چهار حالت داریم : ترافیک سبک ( بدون هماهنگ سازی )   ، ترافیک غالب جهت بالادستی، ترافیک غالب جهت پایین دستی، ترافیک نزدیک به هم در دو جهت.  تنظیمات هر کدام از چهار حالت توسط کاربر انجام می شود و پس از آن سیستم بر اساس ترافیک موجود یک سناریو را اجرا می کند.

  آیا هماهنگ سازی   ( Coordinaton ) برای شریان های یک طرفه نیست ؟                                                                                                    
هماهنگ سازی در خیابان های یکطرفه عملکرد بسیار مناسبی دارد. اما در خیابان های دو طرفه عملکرد آن نسبی است. به پاسخ سوال قبل مراجعه کنید. 

   چگونه می توان یک نرم افزار کنترل مرکری مناسب را انتخاب کرد ؟                                                                                                             
ابتدا شما باید چند سیستم کنترل مرکزی را شناخته و به طور کامل قابلیت های آن ها را بررسی نمایید. ما به شما محصولات PEEK ، زیمنس،SCATS و SWARCO را پیشنهاد می کنیم. پس از بررسی قابلیت های نرم افزارهای فوق، آن بخش از امکانات نرم افزار که برایتان مناسب و یا در آینده به آن نیاز داشتید را های لایت کرده و سیستمی را انتخاب کنید، که پاسخگوی نیازهای شما باشد.
در انتخاب نرم افزار به روز بودن، پویا بودن شرکت سازنده، پاسخگو بودن در مورد نیازهای احتمالی آینده شما ( ممکن است امروز شما نکته ای را فراموش کنید.) ، سابقه و تجربه  مهم است.

     آیا نرم افزار شرکت شما تمام خواسته های ما را برآورده می کند ؟                                                                                                          
ما از سال 1371 مطالعه و ساخت سیستم های هوشمند را در  قالب یک طرح پژوهشی بین دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد و سازمان ترافیک مشهد آغاز کرده ایم. در سال 1373 اولین نمونه ساخته و پس از آزمایشهای متعدد در سال 1374 به کار گرفته شد. در طی 23 سال همواره در حال تحقیق، مطالعه و بررسی سیستم های هوشمند هستیم.
ما قبل از افتتاح مرکز کنترل ترافیک تهران در تابستان 1376 بازدید کاملی از این مرکز داشته و از تجربیات گرانبهای آقایان مهندس محمود سیادت موسوی، رشید زاده و قریشی فر ( که هر سه از دوستان و فارغ التحصیلان دانشگاه فردوسی مشهد هستند. )  استفاده کردیم، بگونه ای که آقای سیادت موسوی می گفت :  من در بازدید از مرکز کنترل چند شهر بزرگ دنیا، با دوربین از پشت تجهیزاتشان هم فیلم گرفتم و با خودم به ایران آوردم.
ما در طی این بیست و چند سال از دانش علمی کامپیوتر ( سخت افزار و نرم افزار ) و  ترافیک افراد زیادی استفاده کرده ایم، که در آینده لیست آن ها را اعلام خواهیم کرد.
با  مقدمه طولانی بالا فکر می کنیم، آنقدر مطالعه و تحقیق کرده ایم که غالب خواسته های شما را شناخته و برآورده کرده باشیم . اگر نکته ای فراموش شده باشد، از آنجا که سخت افزار و نرم افزار را خودمان نوشته ایم، به قول برنامه نویسان چند if و Then  بیشتر نیست. نگران نباشید، اضافه می کنیم.
بعضی از دوستان دوران دانشجویی ما در شرکت های بزرگ در آمریکا کار می کنند و در زمینه طراحی جزو برترین ها هستند، نمی خواهم بگویم آنها از ما ضعیف تر بودند، اما قطعاً قوی تر نبودند. آیا ما ایرانیها حتماً باید در کشورهای خارجی کار کنیم تا به کارهای خود افتخار کنیم. بیایید خودمان را "باور" کنیم و حتی اگر خودمان را "باور" نداریم، حداقل محصولات خود را به دقت با نمونه خارجی مقایسه کنیم.